Skauti Jablonec nad Nisou
 
 

Hlavní menu:


Středisko - Historie - Založení střediska

Založení střediska Watakí

Středisko Watakí, jehož název v indiánském překladu znamená Moudrá sova, bylo založeno 11. 1. 1991 v Jablonci nad Nisou. Stalo se tak 5. střediskem v okrese vedle Desné, Tanvaldu, jabloneckého střediska Křišťál a Údolí v Železném Brodě.

Založení nového střediska umožnili vůdci z libereckého střediska Šurean: Baghéra - Petr Karmazín, Fox - Marcel Štěpánek, Řechtalka - Radka Štěpánková a Růžek - Marcela Zlesáková.

Šurean před rokem 1989 patřil pod TOM TJ DYNAMO LIBEREC. Předsedou tohoto turistického odboru byl Náčelník - Miloslav Nevrlý (řadil se sem např. i oddíl Mustangů). Také sem patřili významní činovníci jako Charlie - Karel Švehla a Miloš Zapletal. Po revoluci všechny oddíly přešly do skautského hnutí.

V roce 1990 výše jmenovaní ze střediska Šureanu z pracovních i osobních důvodů ukončili svoji činnost. Poté, co si vychovali své nástupce, se přesunuli z Liberce do místa svého bydliště, Jablonce nad Nisou, a založili tu nové středisko. Několik let jim bylo trochu zazlíváno, že se nepřipojili do již existujícího střediska např. Křišťálu, ale jejich rozhodnutí se ukázalo jako rozumné. V Křišťálu již bylo několik oddílů (pozemních i vodáckých) a komunikace mezi nimi často vázla. Baghéra s Foxem po zkušenostech z Liberce zvolili raději malé středisko pouze se třemi oddíly: dívčím - Cassiopeou, chlapeckým - Kondory a oldskauty.

Na vedení především chlapeckého oddílu se podíleli i kamarádi Baghéry a Foxe z 1. chlapeckého oddílu Křišťálu ze 70.let. Byli to: Krep - Radek Pelant, Martin Pelant, Tom - Tomáš Hrbotický, Skukum - Vladimír Plátek, Gaučo - Zdenek Hanaj.

V dívčím oddíle kromě vedoucích patřily mezi zakládající členky Bamba - Marie Bémová, Baghérka - Martina Karmazínová a Skipy - Dana Karmazínová, které předtím již několik let chodily do oddílu v libereckém Šureanu. V roce 1991 se mohly dobře zapojit do rádcovského kurzu a pomohly v Jablonci vytvořit jádro a ducha vznikajícího oddílu.

Činnost střediska významně ovlivnili i tito další oldskauti: Lasička - Zdenka Martinová (v oblasti poznávání živé přírody i táborového programu), Kaňka - Ivana Karmazínová (hospodaření, zdravotník na táborech), Míra Šimáček (duchovní s vůdcovským dekretem , který je v současnosti pověřený péčí o katolickou mládež v ČR). Také nesmíme zapomenout na Marinu a Edyho Pobříslovi, kteří nám mimo jiné pomáhali na táboře (sestra Marina jako lékařka se zajišťováním zdravotníka).

Během činnosti našeho sřediska pomáhali ve vedení lidé, kteří nebyli členy skautského hnutí. Patří sem např. Dušan Richter. V roce 1994 se podílel na přípravě rádcovského kurzu, na táborech vedl hospodaření nebo pomáhal s programem.

Zpět


Poslední aktualizace: 30.4. 2006
Informace o webu
Junák, svaz skautů a skautek ČR | Skautská křižovatka | Rovernet | Teepek | Jablonec nad Nisou © Vojtěch Kurka 2006